Xamarin

Xamarin nedir ?

Xamarin, iOS, Android ve Windows Phone platformları üzerinde kod paylaşımı ile native uygulama geliştirilebilen en iyi platformudur. Hem yüksek oranda kod paylaşımı sağlarken (%60-75), hem de UI katmanının her bir mobil platform için ayrıca yazılmasına olanak sağlar. Bu şekilde uygulamaların görünüm ve hissiyatı native olmaktadır. Xamarin kullanmanın en kilit artısı kullanıcı arayüzünün her platformda native olarak kullanılmasıdır. Bu şekilde yazılan uygulamalar Swift veya Java (iOS veya Android) ile yazılan uygulamalardan ayırtedilemeyecek derecede çıktı vermektedir.

Xamarin aynı iş mantığını birden çok platformda paylaşmanıza izin vermesine ve C# dili ile uygulamalarınızı yazmanıza olanak sağlamasına ragmen, her bir uygulamadaki geliştirme diğerinden farklıdır. Yazılan C# kodu her platformda ayrı bir şekilde native uygulamaya dönüştürülür. Her bir işletim sistemi kendi özel ihtiyaçlarına ve gerekliliklerine sahiptir. Bu gereklilikler şu şekilde sayılabilir:


 • Apple Icon

  iOS

  C# ahead-of-time (AOT) derlenerek ARM makine diline çevirilir. .NET kütüphanesi kullanılmayan sınıfları çıkarılarak uygulamaya eklenerek en düşük uygulama boyutu oluşturulmaya çalışılır.

 • Android Icon

  ANDROID

  C# IL’ye derlenerek MonoVM + JIT ile paketlenir. Kullanılmayan sınıflar çıkartılarak .NET kütüphanesi eklenir. Uygulama Java/ART ile yan yana çalışarak JNI ile etkileşim sunar.

 • Windows Icon

  WINDOWS

  C# IL’ye derlenerek .NET ile çalıştırılır ve Xamarin’e ihtiyaç duymaz. Windows uygulamalarını Xamarin yöntemelrini kullanarak yasmak, aynı kodu iOS ve Android üzerinde kodu paylaşmaya yardımcı olur. UWP aynı zamanda .NET Native seçeneğine sahiptir. Bu seçenek iOS üzerindeki AOT derleme ile benzer özellikler taşır.

Bir çok uygulama iOS ve Android üzerinde yayınlanmak üzere farklı alanlarda alanında uzman ekiplere ihtiyaç duyar. Ekibimizde bu tip uygulamalar için 1 iOS geliştirici, 1 Android geliştirici, 1 Windows Phone ve 1 kod paylaşımı üzerine uzman geliştirici bulunmaktadır.

Kurumsal Mobil
tiryaki mobil uygulama
Tiryaki çalışanları, Microsoft Axapta üzerindeki iç süreçlerini akıllı telefonları üzerinden de kolayca yürütebilmektedirler. Bir yandan İK talepleri açıp, bordrolarına erişebilirken; diğer yandan onay süreçlerini tamamlayabilir ve ön siparişlerini uygulama üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.
 • Tiryaki mobil uygulaması Xamarin forms sayeside bir adet Swift/Obj-C geliştirici ve bir adet Java geliştirici tarafından native uygulamalara göre neredeyse 2 kat daha hızlı geliştirilmiştir.
 • Bu sayede hem zamandan hem de işgücünden tasarruf edilmiştir.

auction slider
Neden Xamarin ?

Xamarin'in en güzel özelliği, aralarındaki farklılıklara rağmen iOS ve Android, Microsoft'un Windows SDK'larıyla birleştiğinde, üç platformda da kullanılabilen C# kodu ile kesintisiz bir deneyim sunuyor. Zaten programlama dili olarak C# ve .NET kullanan işletmeler için mükemmel bir çözümdür.

İş mantığı, veritabanı kullanımı, ağ erişimi ve diğer ortak işlevler bir kez yazılabilir ve her platformda kullanılabilir.

foo
Neden Mobilist?

Xamarin üzerinde bir çok işlevsel başarılı cross-platform uygulama geliştirdik. Xamarin ile sağlam iş ve teknik ilişkiler kurarak Türkiye içinde tek Premier Partner olarak hizmet vermekteyiz. Xamarin ile ortak çalışmalarımız kapsamında pek çok local firmaya hizmet sağaladık. Bunlar arasında Yıldız Holding, Brisa, Ekşisözlük, Tiryaki Agro yer almaktadır.

foo
Çapraz platform uygulama geliştirme

Uygulamanızı hayata geçirirken, Model-View-ViewModel mimarisini kullanarak kodu test edilebilir parçalara ayrılıyor. Bu mimari ile cihazlara özgü özelliklerden vazgeçmeden platforma özgü özelliklerden her seviyeden yararlanabilir. Diğer cross-platform araçlarının aksine, Xamarin size kısıtlamaz, mottosu "Objective-C ve Java yapabildiğin her şey C# ile Xamarin üzerinde yapılabilir". İşin aslı “binding”ler mevcut kodlarınızı Xamarin’e uyumlu hale getirebilirsiniz.

Xamarin Premier Partner olarak , cross platform mobil stratejilerinzin belirlenmesinde destek sağlıyoruz.

Aşağıda Başarı Hikayelerimiz yer almaktadır. Her bir mobil platformun özelliklerini anlarken, Xamarin kullanarak geliştirme maliyetini ve hayata geçiş süresini minimize ediyoruz.

Deneyimlerimiz bize, bazı uygulamaların Xamarin'in sunduğu avantajlardan çok daha iyi faydalandığını göstermiştir. Uygulamanızın Xamarin'den fayda sağlayıp sağlayamayacağını merak ediyor musunuz?

Bugün ücretsiz bir danışma için bizimle iletişime geçin.

Bize Yazın

Bize Ulaşın

E-posta Adresimiz
info@mobilist.com.tr
Ofis Adresimiz

Nispetiye Mahallesi Belediye Sitesi
A-6 Blok 15C Etiler Beşiktaş / Istanbul
41.074215,29.023481

Telefon Numaramız

+90 (212) 381 8775

Bize Yazın

İsminiz (zorunlu)

E-postanız (zorunlu)

Siteniz

Konu

Mesajınız (zorunlu)